513201B02500G
513201B02500G
513201B02500G
DigiKey Part Number
HS347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
513201B02500G
Description
HEATSINK TO-218/TO-247 W/PINS 2"
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-218 Aluminum 2.0W @ 20°C Board Level, Vertical
Category
Width
1.375" (34.93mm)
Mfr
Fin Height
0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise
2.0W @ 20°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
3.00°C/W @ 400 LFM
Thermal Resistance @ Natural
8.30°C/W
Length
2.000" (50.80mm)