513102B02500G
513102B02500G
513102B02500G
DigiKey Part Number
HS346-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
513102B02500G
Description
HEATSINK TO-220 W/PINS 1.5"TALL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-220 Aluminum 8.0W @ 80°C Board Level, Vertical
Category
Width
1.375" (34.93mm)
Mfr
Fin Height
0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise
8.0W @ 80°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
3.00°C/W @ 500 LFM
Thermal Resistance @ Natural
11.00°C/W
Length
1.500" (38.10mm)