513002B02500G
513002B02500G
513002B02500G
DigiKey Part Number
HS403-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
513002B02500G
Description
HEATSINK TO-220 W/PINS 1" TALL
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-220 Aluminum 2.0W @ 30°C Board Level, Vertical
Category
Width
1.375" (34.93mm)
Mfr
Fin Height
0.500" (12.70mm)
Packaging
Bulk
Power Dissipation @ Temperature Rise
2.0W @ 30°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
4.00°C/W @ 400 LFM
Type
Board Level, Vertical
Thermal Resistance @ Natural
13.40°C/W
Package Cooled
Material
Attachment Method
Bolt On and PC Pin
Material Finish
Black Anodized
Shape
Rectangular, Fins
Base Product Number
Length
1.000" (25.40mm)