PTL30-15R0-104B2
DigiKey Part Number
118-PTL30-15R0-104B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTL30-15R0-104B2
Description
SLIDE POT 100K OHM 0.1W TOP 30MM
Detailed Description
100 kOhms 0.1W, 1/10W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Category
Tolerance
±20%
Travel Range
30mm
Size / Dimension
Rectangular - 1.181" L x 0.354" W x 0.276" H (30.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Resistance
100 kOhms
Power (Watts)
0.1W, 1/10W