PTL30-15O0-104B2
DigiKey Part Number
PTL30-15O0-104B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTL30-15O0-104B2
Description
SLIDE POT 100K OHM 0.1W TOP 30MM
Detailed Description
100 kOhms 0.1W, 1/10W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTL30-15O0-104B2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Travel Range
30mm
Size / Dimension
Rectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.276" H (45.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Resistance
100 kOhms
Power (Watts)
0.1W, 1/10W