3059Y-1-222LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
2.2 kOhms 1W PC Pins Chassis Mount Trimmer Potentiometer Cermet 22.0 Turn Side Adjustment
3059Y-1-222LF
DigiKey Part Number
3059Y-1-222LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3059Y-1-222LF
Description
TRIMMER 2.2K OHM 1W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3059Y-1-222LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
22.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
2.2 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%