0679L9100-05
DigiKey Part Number
5923-0679L9100-05TR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0679L9100-05CT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0679L9100-05DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0679L9100-05
Description
FUSE BRD MNT 10A 125VAC/VDC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0679L9100-05 Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Part Status
Active
Melting I²t
25.7
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
AEC-Q200, cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.100" W x 0.110" H (6.10mm x 2.54mm x 2.79mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.0066 Ohms