MAX17501GTEVKIT# is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
In Stock: 0
Datasheet
MAX17501G Himalaya 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
MAX17501GTEVKIT#
DigiKey Part Number
MAX17501GTEVKIT#-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX17501GTEVKIT#
Description
EVAL BOARD FOR MAX17501G
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
500mA
Manufacturer
Voltage - Input
14V ~ 60V
Series
Regulator Topology
Buck
Packaging
Box
Frequency - Switching
600kHz
Part Status
Obsolete
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
MAX17501G
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
12V