MAX17501GATB+T
DigiKey Part Number
MAX17501GATB+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX17501GATB+TCT-ND - Cut Tape (CT)
MAX17501GATB+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX17501GATB+T
Description
IC REG BUCK ADJ 500MA 10TDFN
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.9V 1 Output 500mA 10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX17501GATB+T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Input (Max)
60V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Voltage - Output (Max)
55.2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
600kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
10-TDFN (3x2)
Voltage - Input (Min)
4.5V