Image for LY E65F-DBFA-46-3B5A-50-R33-Z is not available
LY E65F-DBFA-46-3B5A-50-R33-Z
DigiKey Part Number
475-LYE65F-DBFA-46-3B5A-50-R33-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LYE65F-DBFA-46-3B5A-50-R33-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LYE65F-DBFA-46-3B5A-50-R33-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY E65F-DBFA-46-3B5A-50-R33-Z
Description
LED TOPLED YLW 590NM 4PLCC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color TOPLED Yellow 590nm (Typ) 4-PLCC
Category
Current - Max
70mA
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
60°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
4-PLCC
Color
Supplier Device Package
4-PLCC
Wavelength
590nm (Typ)
Size / Dimension
0.126" L x 0.110" W (3.20mm x 2.80mm)
Current - Test
50mA
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.15V