LY E65F-DAEA-35-3B5A-50-R33-Z
DigiKey Part Number
475-LYE65F-DAEA-35-3B5A-50-R33-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LYE65F-DAEA-35-3B5A-50-R33-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LYE65F-DAEA-35-3B5A-50-R33-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY E65F-DAEA-35-3B5A-50-R33-Z
Description
LED YELLOW CLEAR 4PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2.15V 4-PLCC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.15V
Mfr
Current - Test
50mA
Series
Viewing Angle
60°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
597nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
4-PLCC
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.20mm L x 1.30mm W
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
2.10mm
Lens Size
2.55mm Dia