LW TTSD-U1V1-LKML-1-20-R18-Z-VL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ams-OSRAM USA INC.
In Stock: 10 183
Datasheet
White LED Indication - Discrete 3.2V 2-PLCC
LW TTSD-U1V1-LKML-1-20-R18-Z-VL
DigiKey Part Number
475-LWTTSD-U1V1-LKML-1-20-R18-Z-VLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED WHITE DIFFUSED 2PLCC SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lens Size
2.40mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Color
Package / Case
2-PLCC
Lens Color
Yellow
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
2.13mm