P51-500-S-A-P-20MA-000-000
DigiKey Part Number
P51-500-S-A-P-20MA-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-500-S-A-P-20MA-000-000
Description
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT 4-20 MA
Detailed Description
Pressure Sensor 500PSI (3447.38kPa) Sealed Gauge Male - 1/4" (6.35mm) NPT 4 mA ~ 20 mA Cylinder
Category
Output
4 mA ~ 20 mA
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Port Size
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Pressure Type
Sealed Gauge
Termination Style
Packard, 3 Pin
Operating Pressure
500PSI (3447.38kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C