P51-200-A-A-P-20MA-000-000
DigiKey Part Number
734-1209-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-200-A-A-P-20MA-000-000
Description
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 20MA
Detailed Description
Pressure Sensor 200PSI (1378.95kPa) Absolute Male - 1/4" (6.35mm) NPT 4 mA ~ 20 mA Cylinder
Category
Output
4 mA ~ 20 mA
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Port Size
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Pressure Type
Absolute
Termination Style
Packard, 3 Pin
Operating Pressure
200PSI (1378.95kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C