ATS15-34PB1-BM01
DigiKey Part Number
889-ATS15-34PB1-BM01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS15-34PB1-BM01
Description
34 POSITION PCB RECEPTACLE WITH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Panel Mount, Through Hole 34 position 0.118" (3.00mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Locking Ramp
Series
Insulation Height
0.945" (24.00mm)
Packaging
Box
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Thermoplastic
Pitch - Mating
Features
Board Guide
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
4
Ingress Protection
IP67, IP69K
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
7.5A