HDC37M5R7N0C-759.0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37M5R7N0C-759.0 is not available
HDC37M5R7N0C-759.0
DigiKey Part Number
4306-HDC37M5R7N0C-759.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37M5R7N0C-759.0
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C