HDC37M5R7N00/AA-50 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37M5R7N00/AA-50 is not available
HDC37M5R7N00/AA-50
DigiKey Part Number
4306-HDC37M5R7N00/AA-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37M5R7N00/AA-50
Description
HDC37M5R7N00/AA-50
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C