M12T-04PMMS-SF8B15
DigiKey Part Number
1754-1055-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M12T-04PMMS-SF8B15
Description
CONN PLUG MALE 4P WIR LEAD 0.49'
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Wire Leads
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Zinc Alloy
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
12A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
60VDC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C