M12T-04BFFB-SL7002
M12T-04BFFB-SL7002
M12T-04BFFB-SL7002
DigiKey Part Number
1754-1057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M12T-04BFFB-SL7002
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Screw
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black, Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell, Coupling Nut
Number of Positions
4
Shielding
Shell Size - Insert
M12-4
Current Rating (Amps)
12A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
60VDC
Termination
Screw
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C