PT02SE-18-32P(025)
DigiKey Part Number
PT02SE18-32P(025)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT02SE-18-32P(025)
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum
Series
Shell Finish
Black Zinc Cobalt
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Ingress Protection
Environment Sealed
Number of Positions
32
Shielding
Qualification
MIL-DTL-26482 Series I
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
18-32
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C