DD24W7SA00LF
DD24W7SA00LF
DD24W7SA00LF
DigiKey Part Number
609-5904-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD24W7SA00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS SOLDER CUP
Detailed Description
24 (17 + 7 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DD24W7SA00LF Models
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish
Gold-Palladium
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
2
Wire Gauge
20 AWG
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 24W7
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C