DBO13W3SA00LF
DigiKey Part Number
DBO13W3SA00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBO13W3SA00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS SOLDER CUP
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Cable Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C