DB17W2P500A30LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
DB17W2P500A30LF
DigiKey Part Number
DB17W2P500A30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB17W2P500A30LF
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
DB17W2P500A30LF Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish
Gold
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C