L717TWB17W2PESV3R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Image for L717TWB17W2PESV3R is not available
L717TWB17W2PESV3R
DigiKey Part Number
L717TWB17W2PESV3R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717TWB17W2PESV3R
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
17 (15 + 2 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Contact Finish Thickness
16.0µin (0.41µm)
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
7.5A
Part Status
Active
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Connector Style
Features
Grounding Indents
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Black
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal and Coax or Power (Not Included)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C