98424-S52-20ALF
DigiKey Part Number
98424-S52-20ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98424-S52-20ALF
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.244" (6.20mm)
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)