10118940-034LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 1 255
Datasheet
JST Sales America Inc.
34 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm)
10118940-034LF
DigiKey Part Number
10118940-034LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10118940-034LF
Description
CONN RCPT HSG 34POS 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10118940-034LF Models
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)