L77DB25S1APN | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L77DB25S1APN-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L77DB25S1APN |
Description | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness 8.00µin (0.203µm) |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 7.5A |
Connector Style | Backset Spacing 0.406" (10.30mm) |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Features Mounting Brackets |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Color Black |
Mounting Type | Contact Form Machined |
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Contact Type Signal | Contact Material Brass |
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |