DC21WA4S500G40LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DC21WA4S500G40LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DC21WA4S500G40LF |
Description | CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SOLDER |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DC21WA4S500G40LF Models |
Category | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Mfr | Termination Solder |
Connector Style | Current Rating (Amps) 7.5A, 40A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Features Board Lock, Mounting Brackets |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Brass, Phosphor Bronze |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 21WA4 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |