Image for BTFW30R-3RBTE4LF is not available
BTFW30R-3RBTE4LF
DigiKey Part Number
BTFW30R-3RBTE4LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTFW30R-3RBTE4LF
Description
CONN RCPT 30POS R/A SMD TIN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Tin
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tray
Features
Board Guide, Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Tin
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.299" (7.60mm)