BTFW30P-3SSTE4LF
DigiKey Part Number
BTFW30P-3SSTE4LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTFW30P-3SSTE4LF
Description
CONN PLUG 30POS SMD TIN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTFW30P-3SSTE4LF Models
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Tin
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.295" (7.50mm)