75844-302-16LF is Obsolete and no longer manufactured.
Samtec Inc.
In Stock: 35
Datasheet
In Stock: 836
In Stock: 1
In Stock: 341
In Stock: 2 186
In Stock: 513
In Stock: 284
In Stock: 136
In Stock: 344
In Stock: 256
75844-302-16LF
DigiKey Part Number
75844-302-16LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
75844-302-16LF
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
75844-302-16LF Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length
0.465" (11.81mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
150.0µin (3.81µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Voltage Rating
110V