TSW-108-23-S-D
DigiKey Part Number
SAM1072-08-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-108-23-S-D
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSW-108-23-S-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Base Product Number
Termination
Solder
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 256
Factory Stock: 2 066
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 24,45000kr 24,45
10kr 20,74600kr 207,46
100kr 17,63130kr 1 763,13
500kr 15,73790kr 7 868,95
1 000kr 14,98688kr 14 986,88
5 000kr 13,37946kr 66 897,30
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM
In-Stock: 770
CONN HEADER VERT 98POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 96POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 94POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 92POS 2.54MM