L77DCH37S1BPNRM6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
NorComp Inc.
NorComp Inc.
Image for L77DCH37S1BPNRM6 is not available
L77DCH37S1BPNRM6
DigiKey Part Number
L77DCH37S1BPNRM6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77DCH37S1BPNRM6
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Brass
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C