L777DFD50P | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L777DFD50P-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L777DFD50P |
Description | CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L777DFD50P Models |
Category | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Packaging Bag | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 7.5A |
Connector Style | Features Grounding Indents |
Connector Type Plug, Male Pins | Voltage Rating 300V |
Number of Positions | Color Black |
Number of Rows 3 | Contact Form Machined |
Mounting Type | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D) | Contact Material Brass |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |