RK10J12R0A0B
DigiKey Part Number
4809-RK10J12R0A0BTR-ND - Tape & Reel (TR)
4809-RK10J12R0A0BCT-ND - Cut Tape (CT)
4809-RK10J12R0A0BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK10J12R0A0B
Description
THUMBWHEEL POT 10KOHM 0.03W TOP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.03W, 1/32W Surface Mount Thumbwheel Potentiometer Top Adjustment
Category
Tolerance
±30%
Manufacturer
Alps Alpine
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
Round - 0.551" Dia x 0.098" H (14.00mm x 2.50mm)
Part Status
Active
Termination
Gull Wing
Resistance
10 kOhms
Mounting Type
Surface Mount
Power (Watts)
0.03W, 1/32W