RK10J11E0034 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4809-RK10J11E0034-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RK10J11E0034 |
Description | THUMBWHEEL POT 10KOHM 0.03W TOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 kOhms 0.03W, 1/32W Through Hole Thumbwheel Potentiometer Top Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
Category | Tolerance ±30% |
Manufacturer Alps Alpine | Number of Turns 1.0 |
Series | Adjustment Type Top Adjustment |
Packaging Bulk | Size / Dimension Round - 0.551" Dia x 0.071" H (14.00mm x 1.80mm) |
Part Status Active | Termination PC Pins |
Resistance 10 kOhms | Mounting Type Through Hole |
Power (Watts) 0.03W, 1/32W |