RPA20-2412SAW/N | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 945-2962-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RPA20-2412SAW/N |
Description | DC DC CONVERTER 12V 20W |
Manufacturer Standard Lead Time | 45 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 9V - 36V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RPA20-2412SAW/N Models |
Category | Power (Watts) 20 W |
Mfr | Voltage - Isolation 1.6 kV |
Series | Applications ITE (Commercial), Railway |
Packaging Tube | Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating) |
Type Isolated Module | Efficiency 88% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 9V | Package / Case 6-DIP Module |
Voltage - Input (Max) 36V | Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm) |
Voltage - Output 1 | Control Features Enable, Active Low |
Current - Output (Max) 1.67A | Base Product Number |