REC10-483.3SZ/H3/M | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 945-2094-5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | REC10-483.3SZ/H3/M |
Description | DC DC CONVERTER 3.3V 10W |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 2A 18V - 75V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | REC10-483.3SZ/H3/M Models |
Category | Power (Watts) 10 W |
Mfr | Voltage - Isolation 3 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tube | Features Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 71°C |
Type Isolated Module | Efficiency 82% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 18V | Package / Case 6-DIP Module |
Voltage - Input (Max) 75V | Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) |
Voltage - Output 1 | Control Features Enable, Active High |
Current - Output (Max) 2A | Base Product Number |