RAC05-24SK/277 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 945-3188-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RAC05-24SK/277 |
Description | AC/DC CONVERTER 24V 5W |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 210mA 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RAC05-24SK/277 Models |
Category | Applications Household Appliances, ITE (Commercial) |
Manufacturer Recom Power | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating) |
Series | Efficiency 84% |
Packaging Tube | Mounting Type Through Hole |
Part Status Active | Package / Case 9-DIP Module, 4 Leads |
Type Enclosed | Size / Dimension 1.25" L x 1.05" W x 0.86" H (31.7mm x 26.7mm x 21.8mm) |
Number of Outputs 1 | Approval Agency CE, cURus |
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC | Line Regulation ±0.5% |
Voltage - Output 1 24V | Load Regulation 1% |
Current - Output (Max) 210mA | Weight 0.069 lb (31.3 g) |
Power (Watts) 5 W | Base Product Number |