RAC04-24SK/277
DigiKey Part Number
945-3450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC04-24SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 24V 4W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 167mA 80 ~ 305 VAC, 110 ~ 390 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC04-24SK/277 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Series
Efficiency
80%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
6-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.44" L x 1.07" W x 0.69" H (36.7mm x 27.2mm x 17.4mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Input
80 ~ 305 VAC, 110 ~ 390 VDC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
24V
Load Regulation
±1%
Current - Output (Max)
167mA
Base Product Number
Power (Watts)
4 W