RAC04-12SK/277 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 945-3448-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RAC04-12SK/277 |
Description | AC/DC CONVERTER 12V 4W |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 333mA 80 ~ 305 VAC, 110 ~ 390 VDC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RAC04-12SK/277 Models |
Category | Applications Household Appliances, ITE (Commercial) |
Manufacturer Recom Power | Operating Temperature -40°C ~ 90°C (With Derating) |
Series | Efficiency 78% |
Packaging Tube | Mounting Type Through Hole |
Part Status Active | Package / Case 6-DIP Module |
Type Enclosed | Size / Dimension 1.44" L x 1.07" W x 0.69" H (36.7mm x 27.2mm x 17.4mm) |
Number of Outputs 1 | Approval Agency CB, CE, cURus |
Voltage - Input 80 ~ 305 VAC, 110 ~ 390 VDC | Line Regulation ±0.5% |
Voltage - Output 1 12V | Load Regulation ±1% |
Current - Output (Max) 333mA | Base Product Number |
Power (Watts) 4 W |