OSTVN06A150 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | ED10565-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | OSTVN06A150 |
Description | TERM BLK 6P SIDE ENT 2.54MM PCB |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.100" (2.54mm) Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | OSTVN06A150 Models |
Category | Mounting Type Through Hole |
Manufacturer On Shore Technology Inc. | Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp |
Series | Color Green |
Packaging Bulk | Operating Temperature -30°C ~ 105°C |
Part Status Active | Housing Material Thermoplastic |
Number of Levels 1 | Contact Material - Plating Brass |
Positions Per Level 6 | Clamp Material - Plating Brass |
Pitch 0.100" (2.54mm) | Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated |
Mating Orientation Horizontal with Board | Torque - Screw 0.15 Nm (1.3 Lb-In) |
Current 6 A | Screw Thread M1.6 |
Voltage 150 V | Base Product Number |