LD39300DT25-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 497-6150-2-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LD39300DT25-R |
Description | IC REG LINEAR 2.5V 3A DPAK |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A DPAK |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Quiescent (Iq) 5 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 2.5 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) | PSRR 65dB ~ 55dB (120Hz ~ 1kHz) |
Part Status Obsolete | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 6V | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Supplier Device Package DPAK |
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 3A | Base Product Number |