LD39150PT18-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 497-6142-2-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LD39150PT18-R |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 1.5A PPAK |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A PPAK |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 2.5 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) | PSRR 65dB ~ 55dB (120Hz ~ 1kHz) |
Part Status Obsolete | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab) |
Voltage - Input (Max) 6V | Supplier Device Package PPAK |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 1.5A |