PC55-12NB
DigiKey Part Number
2059-PC55-12NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC55-12NB
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 55AH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 V Sealed Lead Acid (SLA, VRLA) Battery Rechargeable (Secondary) 55Ah
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
9.06" L x 5.39" W x 8.27" H (230.0mm x 137.0mm x 210.0mm)
Packaging
Bulk
Termination Style
Nut and Bolt, M5
Part Status
Active
Discharge Rate
20Hr
Battery Chemistry
Shelf Life
12 Months
Voltage - Rated
Standard Charge Current
16.5A