BV301D18006
DigiKey Part Number
3388-BV301D18006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV301D18006
Description
115V INPUT 0.6VA PWR XFMR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.6VA Power Transformer 115V Primary 18V Secondary 33mA Through Hole
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Zettler Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
0.6VA
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Voltage - Primary
115V
Size / Dimension
32.80mm L x 27.80mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
18V
Height - Seated (Max)
15.40mm
Current - Output (Max)
33mA