SMDH1210B075TF
DigiKey Part Number
13-SMDH1210B075TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMDH1210B075TFCT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMDH1210B075TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDH1210B075TF
Description
PPTC 1210 16V 0.75A 1.0W
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 750 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Time to Trip
1 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
70 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Max
16V
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Size / Dimension
0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Trip (It)
3.75 A
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Max
20 A