SMDH1210B020TF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMDH1210B020TF |
Description | PPTC 1210 30V 0.20A 1.0W |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 200 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 100 ms |
Manufacturer YAGEO | Resistance - Initial (Ri) (Min) 300 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 5 Ohms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Ratings AEC-Q200 |
Type Polymeric | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Max 30V | Package / Case 1210 (3225 Metric), Concave |
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA | Size / Dimension 0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm) |
Current - Trip (It) 1 A | Thickness (Max) 0.031" (0.80mm) |
Current - Max 20 A | Approval Agency TUV, UL |