SMDH1210B020TF
DigiKey Part Number
13-SMDH1210B020TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMDH1210B020TFCT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMDH1210B020TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDH1210B020TF
Description
PPTC 1210 30V 0.20A 1.0W
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 200 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
300 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
5 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Max
30V
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Size / Dimension
0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Trip (It)
1 A
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Max
20 A