SMDH1206B075TF
DigiKey Part Number
13-SMDH1206B075TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMDH1206B075TFCT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMDH1206B075TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDH1206B075TF
Description
PPTC 1206 6V 0.75A 1.1W
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 750 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
400 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Max
6V
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Trip (It)
2 A
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Max
10 A